Išplėstinė paieška
 
 
 

Nedarbo politika

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įžanga. Nedarbo mažinimo priemonės. Darbo politika. Europos Sąjungos socialinio fondo teikiamos galimybės. Programa susijusi su Vyriausybės prioritetais: "Mažinti nedarbą ir skurdą". Pataisos įstaigose esančių žmonių įdarbinimas. Žmonių išteklių plėtros paramos fondo administruojami projektai. Nedarbo lygis Europos Sąjungoje (ES). Nedarbo lygio Lietuvoje tendencijos. Lietuvos Vyriausybės prioritetas. Išvados.

Ištrauka

Nedarbas - rimta socialinė problema, su kuria susiduria visos rinkos ekonomikos šalys. Vis aktualesnė ji tampa ir į rinkos ekonomikos keliu žengiančioms šalims. Ne išimtis ir Lietuva. Jau dabar respublikoje oficialios statistikos duomenimis turime per 150 tūkstančių užsiregistravusių darbo biržoje bedarbių. Dar daugiau jų yra neįsiregistravusiųjų. Taigi bendras bedarbių skaičius siekia apie 300 tūkstančių žmonių, kurie verčiasi kas kaip išmanydami, nesitikėdami valstybės pagalbos. Vakarų šalių vyriausybės stengiasi įvairias būdais nedarbą mažinti, teikdamos mokesčių lengvatas verslininkams, kuriantiems papildoma darbo vietas. Tačiau ir čia nedarbas nelinkęs mažėti. Vis skaudžiau jis paliečia įvairaus amžiaus grupių ir išsilavinimo žmones. Tiesa, nevienodai.
Dar netolimoje praeityje Lietuvoje buvo planinis ūkis. Pramonė ir žemės ūkis buvo įjungti į sudėtingą visasąjunginį mechanizmą, įmonės nesusidurdavo su prekių realizacijos problemomis, nereikėjo rūpintis žaliavomis - viskas buvo skirstoma iš centro. Bedarbystė neegzistavo, nes baigusiam studijas ir įgijusiam specialybę asmeniui buvo garantuojama darbo vieta, neatsižvelgiant į tos rūšies specialistų paklausą. Jeigu žmogus dėl tam tikrų priežasčių (motinystės atostogų, grįžusieji po būtinosios karinės tarnybos) būdavo bedarbis, tai valstybė jam arba išsaugodavo ankstesnę darbo vietą, arba suteikdavo galimybę per tam tikrą laiko tarpą susirasti kitą darbą. Neįgalintiems žmonėms taip pat buvo garantuojamos bent jau nedidelės pajamos iš apmokamo darbo.
Atkūrus Lietuvos Respublikos nepriklausomybę, padėtis iš esmės pakito. Prasidėjo perėjimas nuo planinio ūkio prie rinkos ekonomikos, buvo vykdoma privatizacija. Suirus centralizuotai ūkio valdymo sistemai, įmonės prarado produkcijos ir žaliavų realizavimo rinkas, suiro darbo vietų paskirstymo sistema. Tai sukėlė įmonių prastovas, gamybos apimties sumažėjimą, bankrotus, lėšų, skirtų darbo apmokėjimui, stygių, darbo vietų sumažėjimą. Sumažėjo sunkiosios pramonės reikšmė, karinė pramonė visai išnyko.
Įteisinus privačią nuosavybę, atsirado naujos verslo organizavimo formos: individualios įmonės, partnerinės įmonės (UAB), akcinės bendrovės (AB), investicinės akcinės bendrovės (IAB). Visi šie pokyčiai lėmė darbo rinkos susiformavimą, nes dėl socialistinei sistemai būdingo darbo vietų paskirstymo galima sakyti, kad tarybiniu laikotarpiu tokios rinkos nebuvo. Darbo pasiūla ėmė nebeatitikti darbo paklausos. Kai kurios specialybės (ūkio planuotojai, sunkiosios ir karinės pramonės inžinieriai ir pan.) tapo nebereikalingomis, o jas turintys žmonės nespėja arba nebesugeba persikvalifikuoti. Padidėjo paklausa tokių specialybių kaip: teisininkai, politologai, ekonomistai, ypač rinkos ekonomikos specialistai, bankininkai, verslininkai. Anksčiau tokių specialistų buvo ruošiama nedaug, todėl norintys dabar užimti šitas darbo vietas turi greitai persikvalifikuoti. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-02
DalykasMakroekonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Makroekonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis21 puslapis 
Literatūros šaltiniai21
Dydis35.54 KB
AutoriusBritva
Viso autoriaus darbų202 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasEkonomikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nedarbo politika [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2005-12-13 IP: 212.47.107.248
    - sako

    pasisiuntus šį darbą iš kart į akis krito didelis šio darbo trūkumas - nėra nė vienos išnašos.

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą