Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Makroekonomika>Europos Sąjungos (ES) užimtumo strategija ir jos įgyvendinimas Lietuvoje

Europos Sąjungos (ES) užimtumo strategija ir jos įgyvendinimas Lietuvoje

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637
Aprašymas

Įžanga. Europos Sąjungos (ES) užimtumo strategija. Europos Sąjungos (ES) užimtumo gairės. Lisabonos strategija. Europos Sąjungos (ES) užimtumo strategijos įgyvendinimas Lietuvoje. Lietuvos darbo rinkos dinamika. Lietuvos užimtumo rėmimo tendencijos. Išvados. Priedai (18).

Ištrauka

Lietuva atkūrus valstybingumą nuėjo sudėtingą persitvarkymo iš planinės į rinkos ekonomiką kelią, įveikdama daugelį kliūčių, sunkumų ir krizių. Reformos, vykdytos visose gyvenimo srityse, suteikė Lietuvai galimybių iš esmės pakeisti savo teisinius pamatus, įgyvendinti sprendimus, kurie sudarė pagrindą rinkai veikti.
Lietuva nustatė strateginius tikslus, pirmiausia įstoti į Europos Sąjungą, kaip tautų ir valstybių bendriją, kurioje įtvirtinta demokratija, gerbiamos žmogaus ir tautinių mažumų teisės, įtvirtintas Europos socialinės ir ekonominės rinkos modelis, kuriam būdinga konkurencijos ir solidarumo, lygybės ir teisingumo pusiausvyra. Todėl Lietuva 1995 m. pasirašė, o 1996 m. ratifikavo Europos sutartį, steigiančią Europos Bendrijų bei jų šalių narių ir Lietuvos Respublikos asociaciją. 2002 m. Lietuva baigė stojimo į Europos Sąjungą procesą ir 2004 05 01 tapo Europos Sąjungos nare.
Europos Sąjungos viršūnių tarybos susitikimuose kuriamos Europos Sąjungos užimtumo strategijos, skelbiami užimtumo prioritetai, nustatomos konkrečios užimtumo gairės. Dabar aktualiausias klausimas yra Lisabonos strategija, kurioje teigiama, jog iki 2010 m. Europos Sąjungos ekonomika turi tapti dinamiškiausia, konkurencingiausia, pagrįsta žiniomis, taip pat turi būti pasiektas visuotinis užimtumas.
2005 metais įpusėjus Lisabonos strategijos įgyvendinimą, kyla daugybė abejonių, kiek realu pasiekti užsibrėžtus tikslus. Aišku, tik tai, kad žmonės yra didžiausia Europos vertybė. Pagrindinis Europos Sąjungos politikos tikslas yra investicijos į žmones ir aktyvios bei dinamiškos gerovės kūrimas, kuris yra esminis, užtikrinant Europos vietą žiniomis pagrįstoje ekonomikoje ir siekiant, kad šios naujos ekonomikos atsiradimas nepaaštrintų tokių socialinių problemų kaip nedarbas, socialinė atskirtis ir skurdas.
Lisabonoje priimtos socialinės, ekonominės bei aplinkos apsaugos politikos gairės, kurios nustato užduotis ir Lietuvos užimtumo politikai. Lietuva siekdama tapti Europos Sąjungos nare ir įgyvendinti jai keliamus reikalavimus paskelbė Lietuvos Respublikos užimtumo didinimo 2001 – 2004 metų programą, kuri užtikrino Europos užimtumo strategijos bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgyvendinamos užimtumo politikos tarpusavio ryšį.
Lietuvos Respublikos Seimo priimtoje Valstybės ilgalaikės raidos strategijoje buvo numatyta vykdyti ekonominį aktyvumą ir užimtumą didinančia politiką, sudarant palankesnes sąlygas kurti naujas darbo vietas, orientuojant profesinio mokymo sistemą į rinkos poreikius. Šie tikslai iš esmės sutapo su pagrindiniais Lisabonos strategijos elementais.
Lietuvos siekiai yra veiksmingai dalyvauti Europos socialiniame modelyje ir užtikrinti pamatinius mūsų tautos siekius turėti saugią visuomenę, sukurti žiniomis pagrįstą ekonomiką, gyventi švarioje bei saugioje aplinkoje ir turėti konkurencingą ūkį, kad visa tai tarnautų mūsų konstituciniam siekiui – bendrai tautos gerovei.
Darbo tikslas – išsiaiškinti Europos Sąjungos užimtumo strategijos siekius ir išanalizuoti, kaip užimtumo strategija buvo įgyvendinama Lietuvoje 2001 – 2005 metais.
Norint išnagrinėti šią temą buvo iškelti šie uždaviniai:
1. Išsiaiškinti, kokie yra ES užimtumo strategijos prioritetai, kaip bus siekiama juos įgyvendinti;
2. Apželgti Lisabonos strategijos tikslus užimtumo atžvilgiu ir jų įgyvendinimą 2001 – 2005 metais;
3. Išsiaiškinti, kokiomis priemonėmis yra įgyvendinama ES užimtumo strategija Lietuvos valstybėje;
4. Išnagrinėti Lietuvos užimtumo kitimo tendencijas t. y. kaip kito darbo paklausa ir pasiūla šalyje nagrinėjamu 2001 – 2005 metų laikotarpiu bei kiti darbo rinkos rodikliai. Taip pat išnagrinėti užimtumo rėmimo programų rodiklius.
Siekiant išnagrinėti užsibrėžtus uždavinius buvo panaudoti šie metodai:
literatūros šaltinių studijavimas;
statistinių rodiklių rinkimas iš Lietuvos statistikos departamento atliktų tyrimų, Lietuvos darbo biržos ataskaitų ir Eurostat duomenų bazės;
statistinių duomenų, t. y. dinamikos eilučių, analizė. Skaičiuojami analitiniai ir apibendrinamieji Lietuvos 2001 – 2005 metų laikotarpio užimtumo dinamikos eilučių rodikliai;
sudaromos analitinės lentelės ir grafikai, norint aiškiau ir vaizdžiau pateikti nagrinėjamų rodiklių kitimo tendencijas.

Darbą sudaro dvi strutūrinės dalys:
Pirma dalis yra teorinė, joje išsiaiškinta Europos Sąjungos užimtumo strategijos prioritetai, apžvelgta nustatytos užimtumo gairės. Taip pat išsiaiškinta Lisabonos strategijos tikslai ir nagrinėta skirtingų autorių pasisakymai ir vertinimai apie Lisabonos strategijos įgyvendinimą.
Antra dalis apima tiek teorinę, tiek analitinę darbo dalį. Teoriniu aspektu pažvelgta į Lietuvos užimtumo strategijos įgyvendinimo priemones. Analitinė dalis skirta išnagrinėti Lietuvos užimtumo dinamikai, t. y. kaip kito darbo rinkos rodikliai ir kaip kito valstybės užimtumo rėmimas 2001 – 2005 metų laikotarpyje.
Visi svarbiausi darbui šaltiniai yra prieinami per internetines svetaines, todėl teorinę medžiagą ir statistinius rodiklius rinkta naudojantis naujomis technologijomis.
Darbui parašyti kilę tam tikri sunkumai:
didelis informacijos kiekis, kadangi tai labai aktualus klausimas visoje Europoje, tad buvo sunkoka išnagrinėti ir apibendrinti visą nagrinėtą medžiagą;
sunkiausia ir daugiausia laiko užėmė surinkti visus reikalingus statistinius rodiklius, ypač užimtumo rėmimo rodiklius, nes nėra sudarytų duomenų dinamikos eilučių, tad teko skaitinėti kiekvienų metų Lietuvos darbo biržos ataskaitas ir pačiai jas sudarinėti, be to nevisiškai visus man rūpimus duomenis pavyko surasti. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-29
DalykasMakroekonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Makroekonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis36 puslapiai 
Literatūros šaltiniai20
Dydis148.85 KB
AutoriusVaida
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas5
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Europos Sajungos (ES) uzimtumo strategija ir jos igyvendinimas Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą