Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Makroekonomika>Natūralus nedarbo lygis ir jį lemiantys veiksniai

Natūralus nedarbo lygis ir jį lemiantys veiksniai

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829
Aprašymas

Įvadas. Natūralus nedarbo lygis. Natūralaus nedarbo lygio kitimo priežastys. Pasaulinis žaliavų kainų didėjimas. Minimalus darbo užmokestis. Nedarbo draudimas. Nedarbo histerezė. Profsąjungų elgsena. Natūralaus nedarbo lygio stabilizavimo priemonės. Kvalifikacijos kėlimas. Struktūriniai fondai. Darbo jėgos pasiūlos ir paklausos didinimas. Natūralaus nedarbo lygio kitimas Europos sąjungoje. Išvados. Priedai (1).

Ištrauka

Žinome, kad tekamasis ir struktūrinis nedarbas dėl darbo jėgos kaitos ir dėl to, kad žmonės kurį laiką nedirba, ieškodami ir rinkdamiesi darbą pagal savo lūkesčius bei iškeltus prioritetus taip pat dėl įvairių ūkio pokyčių, yra neišvengiamas. Vadinasi nedarbas, net ir esant tobulai ekonominei sistemai, vis tiek egzistuos, ir visiškas užimtumas nesieks 100 procentų. Visiško užimtumo sąvoka dažnai siejama su natūraliu nedarbo lygiu.
Lietuvoje natūralaus nedarbo lygio problema nėra labai aktuali, ir pakankamai mažai tyrinė- jama, tačiau Jungtinėse Amerikos Valstijose, Europos Sąjungos planuose svarbus dėmesys ski- riamas šiam klausimui. Tai viena iš didžiausių ir aktualiausių markoekonominių problemų apskritai pasaulyje, nes norint užtikrinti šalių ekonominį stabilumą, reikia mažinti nedarbo daromą įtaką žmonių psichologiniams aspektams, BVP, gyvenimo lygio augimui.
Natūralaus nedarbo lygio klausimas yra aktualus, dar pakankamai neseniai pradėtas tyrinėti ir svarbus tiek teoriniu, tiek praktiniu požiūriu. Teorinė šios temos reikšmė yra susipažinimas su svarbiausiais natūralaus nedarbo lygio kitimo veiksniais, kaip jie daro įtaką, koks natūralaus nedarbo lygis buvo atskirais laikotarpiais, taip pat svarbu išsiaiškinti istorinius natūralaus nedarbo koncepcijos aspektus. Taigi teoriškai ši tema atlieka daugiausiai pažintinę fuknciją, ja remiantis gali būti kuriamos naujos publikacijos, gvildenančios natūralaus nedarbo problemą. Praktiniu požiūriu analizuojamos temos faktai, teiginiai gali būti panaudojami kuriant tobulesnes natūralaus nedarbo lygio stabilizavimo programas, ja remiantis galima sumažinti NAIRU kitimą lemiančių veiksnių įtaką.

Pagrindinis šio darbo tikslas yra išsiaiškinti, kas lemia natūralaus nedarbo lygio kitimą.

Norint plačiau išanalizuoti šį klausimą, buvo iškelti konkretūs uždaviniai:
• Natūralaus nedarbo lygio koncepcijos atsiradimo aiškinimas;
• NAIRU palyginimas įvairiuose literatūros šaltiniuose;
• Natūralaus nedarbo lygio matavimų pateikimas;
• NAIRU kitimą lemiančių veiksnių analizavimas;
• Natūralaus nedarbo lygio pokyčių ES tam tikru laikotarpiu analizavimas.

Šiame darbe buvo panaudoti tokie tyrimo metodai: lyginamoji analizė ir statistinių duomenų analizė.
Visas darbas susideda iš dviejų pagrindinių dalių: teorinės ir analitinės dalies. Teorinėje dalyje buvo pateikiama sąvokų, terminų, formulių samprata ir problemos analizė teoriniame lygmenyje. Buvo aiškinamasi, kas yra natūralus nedarbo lygis, kaip atsirado natūralaus nedarbo lygio koncepcija, pateikiamos NAIRU skaičiavimo formulės, bei situacija aiškinama grafiškai, be to šioje dalyje buvo atskleidžiamos ir susisteminamos įvairių mokslininkų nuomonės. Analitinėje dalyje buvo pateikiama natūralaus nedarbo lygio problemos situacija ir faktinės medžiagos analizė. Buvo aiškinamasi, kokie veiksniai įtakoja NAIRU kitimą, ir kaip būtų galima šį nedarbo lygį stabilizuoti. Išnagrinėjus veiksnius ir galimas stabilizavimo priemones, buvo analizuojama, kaip kito NAIRU Europos Sąjungos šalyse per pastaruosius trisdešimt metų. Darbo pabaigoje buvo pateiktos išvados, tai yra tarsi atsakymai į darbo pradžioje iškeltus uždavinius.
Natūralaus nedabo lygio problema nebuvo plačiai išanalizuota, buvo pasirinkti tik svarbiausi veiksniai, įtakojantys ir padedantys stabilizuoti NAIRU. Buvo koncentruojamasi atskleisti būtent šių priemonių daromą įtaką.
Literatūros rinkimas buvo gana sudėtinga užduotis, nes beveik jokių mokslinių darbų ar kito- kių publikacijų lietuvių kalba nebuvo, teko remtis užsienio autorių, daugiausiai vokiečių bei anglų kalbomis, darbais. Didžiausia informacijos dalis buvo gauta pasitelkiant interneto prieigą, taip pat buvo naudojami žodynai, vadovėliai, moksliniai straipsniai bei kitos knygos nagrinėjama tema. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasMakroekonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Makroekonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis27 puslapiai 
Literatūros šaltiniai27
Dydis138.75 KB
AutoriusAistė
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasLekt. Dr. Erstida Ulvidienė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasEkonomikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Naturalus nedarbo lygis ir ji lemiantys veiksniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 27 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Lekt. Dr. Erstida Ulvidienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą