Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Makroekonomika>Lietuvos skurdo priežastys ir pasekmės

Lietuvos skurdo priežastys ir pasekmės

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051
Aprašymas

Įvadas. Tyrimo tikslas – išanalizuoti skurdo veiksnius (priežastis) ir pasiūlyti jų sprendimo būdus. Skurdo samprata. Skurdo samprata. Skurdo sampratos raida. Pagrindiniai skurdo rodikliai Lietuvoje. Skurdo lygis ir gylis. Skurdo veiksnių vertinimas Lietuvoje. Skurdo priežastys. Bendrosios skurdo priežastys Lietuvoje. Nedarbas. Nedarbo pasekmės. Nedarbo parama. Lietuvos kaimas skurdo šešėlyje. Migracija. Socialinės apsaugos vaidmuo skurdo mažinime. Skurdo išmokos (piniginės, natūrinės). Socialinės paramos trūkumai. Skurdo problema ir jos mažinimo priemonės. Skurdo pasekmės. Skurdo mažinimo strategija. Skurdo problemos sprendimo būdai. Išvados ir pasiūlymai. Santrauka. Сводка. Priedai (3 psl.)

Ištrauka

Temos aktualumas. Pasaulio šalių patirtis rodo, kad net ir vykstanti bendra pažanga skurdo problemos savaime neišsprendžia. Pirmiausia reikalingas politinės valdžios pasiryžimas, ilgalaikės vyriausybių, pilietinės visuomenės ir net tarptautinių organizacijų pastangos.
Lietuva kaip ir kitos Europos Sąjungos šalys prisiėmė įsipareigojimus dalyvauti skurdo mažinimo veiksmuose, kurie inicijuoti ir koordinuojami tarptautiniu mastu. Jungtinių Tautų tūkstantmečio susitikime 2000 metų rugsėjo 6-8 dienomis Niujorke Lietuva kartu su daugiau kaip 150 pasaulio valstybių patvirtino savo pasiryžimą ,,sukurti aplinką, kuri skatintų socialinę raidą ir mažintų skurdą". Tuo pat metu Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 1997-2006 metų laikotarpį paskelbė Jungtinių Tautų pirmuoju dešimtmečiu mažinant skurdą. Jau 1995 metais Lietuvos Respublikos Prezidentas kartu su kitų valstybių vadovais Jungtinių Tautų Viršūnių susitikime pasirašė Kopenhagos deklaraciją, kurioje pabrėžiama, kad skurdo prevencija ir jo įveikimas yra aukščiausias visuomenės raidos prioritetas, kad skurdo išvengimas pirmiausia yra politinė problema .
Skurstačių žmonių yra kiekvienoje šalyje, net ir pačioje turtingiausioje ir kiekviena šalis kovoja su ta problema. Vienoms geriau sekasi, kitoms blogiau. Nors Lietuvoje vykdomos įvairios programos prieš skurdą, bet skurdas tebėra labiausiai paplitęs bedarbių, iš socialinių pašalpų gyvenančių, tris ir daugiau vaikų auginančių asmenų, žemdirbių namų ūkiuose. Daugiau kaip pusė visų skurstančiųjų gyvena kaime. Kas penktas ikimokyklinio amžiaus vaikas gyvena skurstančioje šeimoje. Daugiavaikėse šeimose skurdo lygis viršija 30 procentų. Ypatingai didelis skurdo lygis tokiuose namų ūkiuose, kurie yra silpniausi ne pagal vieną, o pagal du ar net tris požymius, pavyzdžiui, mažažemių žemdirbių namų ūkiuose, kuriuose auga keletas vaikų .
Skurstančiais laikomi žmonės, neturintys pakankamai materialinių, kultūrinių ir socialinių išteklių savo šalyje susiklosčiusiam minimaliam gyvenimo lygiui užtikrinti. Šalyje, esant žemam pajamų lygiui apskritai ir palyginti dideliui pajamų skirtumui, skurdo problema tampa ypač aktuali. Skurdo mažinimas – ne tik valstybės, bet ir visos visuomenės rūpestis.
Visiškai įveikti skurdo nesugeba ir turtingiausios valstybės, bet jo ir neįmanoma visiškai panaikinti, nes skurdo priežastys įvairios, daugialypės. Jos priklauso iš dalies nuo valstybes politikos, iš dalies – nuo visuomenės kultūros, iš dalies – nuo paties žmogaus. Kovoti su skurdu tikrai nėra lengva. Bet nors kiek galėjome pajudėti į gerąją pusę nuo 2000 metų, kai buvo pasirašyta "Skurdo mažinimo Lietuvoje strategija". O Lietuvoje atvirkščiai, vis daugėja skurstančių ir nepatenkintų savu gyvenimu žmonių.
Todėl šio darbo pagrindinis tikslas, išsiaiškinti, kur mes darome klaidas, kad skurstančiųjų skaičius mūsų šalyje yra pakankamai aukštas.
Tyrimo tikslas – išanalizuoti skurdo veiksnius (priežastis) ir pasiūlyti jų sprendimo būdus.
Tyrimo objektas - skurdo veiksniai.
Tyrimo uždaviniai:
1. Pateikti skurdo sampratos teorinius aspektus.
2. Identifikuoti veiksnius, kurie įtakoja skurdą Lietuvoje.
3. Nustatyti, kokį vaidmenį atlieka socialinė apsauga Lietuvoje.
4. Nustatyti skurdo problemos sprendimo būdus.
Tyrimo metodai:
1. Mokslinės literatūros analizė ir sintezė.
2. Statistinė analizė.
3. Grafinis vaizdavimas.
4. Loginė analizė.
Šiame darbe daugiausia buvo naudojami informacijos šaltinių analizė, sintezės, aprašomasis metodas ir kt.
Vykdant informacijos šaltinių analizę, skaičiau ir gilinausi į dokumentų tekstus, kuriuose galima rasti daug įdomios ir reikšmingos informacijos. Įstatymus, nutarimus, įvairius nuostatus bei statistinius duomenis rinkau laikraščiuose, žurnaluose, knyguose, straipsniuose bei interneto puslapiuose. Skurdo problema domisi ir nagrinėja A.Dobravolskas, B.Garbaravičienė, G.Steponavičienė, R.Lazutka ir kiti.
Magistro darbo hipotezė: Europos šalys labai rūpinasi skurdo problema. Negalima sakyti, kad Lietuvoje skurdui mažai dėmesio skiriama, tačiau mūsų šalis niekaip negali atsikratyti kylančios skurdo grėsmės. Lietuvoje vis dar aiškiai neapibrėžiamos skurdo priežastys, nesukuriamas nuoseklus skurdo priežasčių, o ne pasekmių, mažinimo planas. Vis dar nėra pakankamai dėmesio skirta socialinės apsaugos instrumentų poveikiui, darbo politikai. Hipotezės patvirtinimas arba neigimas remsis įvairių tyrimų rezultatais, ekspertų nuomone ir vertinimu, statistine informacija ir duomenų šaltiniais .
Darbo struktūra: Magistro darbo struktūrą sudaro: įvadas, keturi pagrindiniai skyriai, išvados ir pasiūlymai, literatūros sąrašas, santrauka (lietuvių ir rusų kalbomis) ir priedai. Pirmajame skyriuje kalbėsiu apie skurdo sampratą, jos raidą ir rodiklius. Antrasis skyrius bus skirtas skurdo veiksnių Lietuvoje vertinimui. Trečiajame skyriuje bandysiu nustatyti, kokį vaidmenį skurdo mažinime tenka socialinei apsaugai ir ketvirtajame aptarsiu skurdo mažinimo priemones.
Pagrindinės sąvokos: skurdas, skurdo lygis ir gylis, skurstantysis, nedarbas, skurdo spąstai, "paribio" žmonės. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasMakroekonomikos diplominis darbas
KategorijaEkonomika >  Makroekonomika
TipasDiplominiai darbai
Apimtis49 puslapiai 
Literatūros šaltiniai59 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis136.5 KB
AutoriusGitana
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasIgoris Panovas
Švietimo institucijaVilniaus verslo kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos skurdo priezastys ir pasekmes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 49 puslapiai 
  • Vilniaus verslo kolegija / 3 Klasė/kursas
  • Igoris Panovas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą