Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Makroekonomika>Darbo užmokestis: apmokėjimas, garantijos ir kompensacijos

Darbo užmokestis: apmokėjimas, garantijos ir kompensacijos

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Įvadas. Darbo užmokesčio sąvoka. Darbo apmokėjimo nustatymo teisiniai pagrindai. Darbuotojo teisė į lygų apmokėjimą už vienodos vertės darbą. Ir apsaugą nuo diskriminacijos. Teisė į informavimą apie naujai įvedamas arba pakeičiamas. Senas darbo apmokėjimo sąlygas. Teisė laiku gauti (išmokėti) darbo užmokestį. Teisės į išskaitas iš darbo pajamų ribojimas. Darbo užmokesčio formos. Garantijos ir kompensacijos. Išvados. Priedai (2 psl.).

Ištrauka

Lietuvos Respublikos Konstitucija įtvirtina principinę darbo teisės nuostatą, jog kiekvienas žmogus turi teisę gauti teisingą užmokestį už darbą. Darbo teisinių santykių specifika ir kompleksiškumas lemia tai, jog darbuotojas turi teisę gauti ne tik darbo užmokestį už savo darbą, bet ir kitas pinigines išmokas.
Darbo užmokestis paprastai yra pagrindinis asmenų pragyvenimo šaltinis. Darbo teisėje vyrauja darbuotojo, kaip silpnesnės darbo sutarties šalies, interesų gynimo principas, todėl darbo teisėje yra daug nuostatų, saugančių darbuotojo teisę į darbo užmokestį net ir tada, kai jis dėl tam tikrų priežasčių neatlieka arba negali atlikti savo darbo funkcijų. Darbo teisinių santykių ypatumas nulemia tai, jog darbuotojas turi pareigą asmeniškai atlikti darbo sutartyje sulygtą darbą, o darbdavys turi pareigą suteikti darbuotojui darbą, sumokėti darbuotojui už atliktą darbą. Tačiau gali susidaryti aplinkybės, kurios lemia tai, jog darbuotojas ar darbdavys laikinai arba nuolat negali arba turi teisę nevykdyti šių pareigų. Tada darbuotojas be darbo užmokesčio, turi teisę ir į kitas išmokas, kai jis ne savo valia arba dėl svarbių priežasčių yra atitraukiamas nuo darbo arba jam laiku nesumokama už atliktą darbą.
Aktualiausia šiuo metu valstybės vykdomos socialinės-ekonominės politikos problema – nedarbas, o turintiesiems darbą – apmokėjimas už jį. Darbuotojui darbo užmokestis – pagrindinis pragyvenimo šaltinis, pagrindinė jo pajamų dalis, išlikimo ir savo bei šeimos materialinės padėties pagerinimo priemonė. Darbo užmokestis atlieka materialinio ir moralinio pasitenkinimo bei skatinimo vaidmenį. Rinkos ekonomikos sąlygomis darbo apmokėjimas tampa darbdavio ir darbuotojo derybų objektu.
Darbo užmokesčio nustatymas ir įtvirtinimas – teisinio reguliavimo momentai. Teisinis darbo užmokesčio reguliavimas apima ne tik valstybinį reguliavimą, numatant tam tikras darbo užmokesčio garantijas visoms darbuotojų kategorijoms, bet ir individualų reguliavimą, numatant papildomas arba palankesnes garantijas, nei įtvirtina įstatymai ir kiti norminiai teisės aktai, arba kai kiekvienam darbuotojui konkrečios mokėjimo sąlygos ir dydžiai numatomi jo darbo sutartyje.
Šiuo metu Lietuvoje ieškantys darbo asmenys sutinka su minimaliomis darbo sąlygomis, kokias pasiūlo darbdaviai: dirba neįforminę darbo sutarčių, visai nesutarę dėl atlyginimo arba sutinka jį gauti daug mažesnį ar vėliau, nei numato įstatymai. Visa tai – darbo apmokėjimo garantijų pažeidimai.
Darbe trumpai apžvelgta pasirinktos organizacijos – Panevėžio darbo biržos istorija (veiklos pradžia, įmonės darbo užmokesčio formos, garantijos ir kompensacijos.
Darbo objektas: Panevėžio darbo birža.


Darbo tikslas: Remiantis moksline, pedagogine literatūra, elektroniniais duomenų šaltiniais ( prieiga per internetą), darbo įstatymais, darbo teisės šaltiniais, teisės aktais, reglamentuojančiais darbo santykius bei Panevėžio darbo biržos darbuotojų vidaus tvarkos taisyklėmis, veiklos planavimo ir vertinimo tvarka supažindinti su darbo užmokesčio sąvoka, jo apmokėjimo formomis, darbo užmokesčio garantijomis ir kompensacijomis.
Darbo uždaviniai:
1. Apibrėžti darbo užmokesčio sąvoką;
2. Pristatyti Panevėžio darbo biržos darbo užmokesčio skaičiavimą;
3. Išsiaiškinti darbo apmokėjimo nustatymo teisinius pagrindus;
4. Aprašyti darbo užmokesčio tikslus, pagrindines darbo užmokesčio formas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-04-28
DalykasMakroekonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Makroekonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis29 puslapiai 
Literatūros šaltiniai9 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis58.83 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų14 darbų
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasLesčinskienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo uzmokestis apmokejimas garantijos ir kompensacijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 29 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Lesčinskienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą