Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Makroekonomika>Šešėlinė ekonomika Lietuvoje ir pasaulyje (2)

Šešėlinė ekonomika Lietuvoje ir pasaulyje (2)

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728
Aprašymas

Įvadas. Tikslas: atskleisti šešėlinės ekonomikos mastą Lietuvoje. Šešėlinės ekonomikos apibrėžimas, samprata. Šešėlinės ekonomikos sąvoka. Šešėlinės ekonomikos sektoriai. Šešėlinės ekonomikos egzistavimo sąlygos ir priežastys. Šešėlinės ekonomikos tyrimo metodų taikymas. Šešėlinės ekonomikos paskaičiavimo metodai. Šešėlinės ekonomikos paskaičiavimo metodų kritika. Šešėlinės ekonomikos mastas lyginamoji analizė pasaulyje ir Lietuvoje. Šešėlinė ekonomikos masto Lietuvoje tyrimas. Išvados.

Ištrauka

Šešėliu arba šešėline ekonomika paprastai vadinamas dėl mokesčių ar reguliavimo oficialiai nedeklaruojamas prekių pardavimas arba paslaugų teikimas. Šešėlinė ekonomika, egzistuoja visose šalyse, tačiau jos mastai priklauso nuo daugelio veiksnių: pragyvenimo lygio, gyventojų užimtumo, ekonominių santykių pobūdžio, politinės ir ekonominės būklės, apskaitos organizavimo, bendros kultūros ir daugelio kitų priežasčių. Šešėlinės ekonomikos priežastys gali būti pakankamai įvairios ir ne visos valstybės pajėgia vienodai efektyviai pašalinti ar susilpninti šešėlinės ekonomikos šaltinius. Šešėlinė ekonomika kenkia ne tik žmonėms, bet ir pačiai valstybei. Ji stabdo ekonomikos augimą, todėl beveik visos šalys stengiasi riboti šešėlinės ekonomikos augimą.
Išmatuoti šešėlinės ekonomikos mastą nėra paprasta. Visos piniginės operacijos, vykstančios už "baltosios" ekonominės zonos ribų, nepatenka į oficialią statistiką. Vis dėlto spręsti apie tai, kas vyksta šešėlinėje ekonomikos dalyje, leidžia kiti požymiai. Šešėlinės ekonomikos dalies didėjimą rodo įvairūs duomenys: išaugęs sugaunamos kontrabandos, nelegalių prekių kiekis, išaiškintų nuslėptų mokesčių sumos, greičiau nei nominalus bendrasis vidaus produktas (BVP) krintantis biudžeto pajamų surinkimas.
Apie šešėlinę ekonomiką daug kalbama, daug rašoma straipsnių.Tačiau ištirti šešėlinės ekonomikos mastą yra labai sudėtinga. Šį tyrimą 2004 metais vykdė statistikos departamentas. Tai pakankamai seni duomenys, kurie neatspindi šiandienos realijų. Laisvosios rinkos institutas šešėlinės ekonomikos mastą tiria kasmet, jie remiasi ekspertų apklausa. Darbe pateikti Lietuvos Laisvosios Rinkos instituto 2010 m. rugsėjo mėnesio atlikto tyrimo duomenys.
Temos aktualumas: Vienintelė šįmet sparčiai augusi ekonomikos dalis buvo šešėlinė ekonomika, bent kol kas nėra jokių jo mažėjimo ženklų Tai didžiausia šešėlinės ekonomikos apimtis nuo 1998 metų. Tai reiškia, kad kone, kas ketvirtas litas buvo uždirbtas ir išleistas šešėlyje. Lietuvos ekonomikai smarkiai augant, slėpti mokesčius buvo tapę tam tikru garbės nedarančiu reikalu, šiandien ši praktika vėl pateisinama. Šešėlinę ekonomiką skatina didelė mokesčių našta, griežtos darbo rinkos taisyklės, prastas viešųjų paslaugų lygis, taip pat prasta "oficialiosios" ekonomikos būklė. Vyriausybė prognozuodama bendrąjį vidaus produktą yra labiau nusivylusi rinkos galimybėmis. Verslas labai nusivylęs valdžia, jos įvykdyta mokesčių reforma ir galimybėmis surinkti planuojamas pajamas. Verslas gelbėjasi prisidengdamas šešėliu, plinta vengimo mokėti mokesčius būdai: pajamų neapskaitymas, nelegalus darbas, verslo perkėlimas į naujai įsteigtą arba nupirktą įmonę.
Temos aktualumą patvirtina tai, kad Vyriausybė tariasi dėl priemonių, kurios padėtų sumažinti nelegalios ekonominės veiklos mastą, sudaryta darbo grupė į sąrašą įtraukė 23 kovos su šešėline ekonomika priemones.
Tyrimo objekas: Šešėlinė ekonomika
Tikslas: atskleisti šešėlinės ekonomikos mastą Lietuvoje
Uždaviniai:
1. Apibūdinti šešėlinės ekonomikos sąvoką.
2. Išnagrinėti šešėlinės ekonomikos priežastis.
3. Išanalizuoti šešėlinės ekonomikos tyrimo metodus.
4. Palyginti šešėlinės ekonomikos mastą pasaulyje ir Lietuvoje.
Metodika: mokslinės ir periodinės literatūros, statistinių duomenų analizė, lyginamoji analizė. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasMakroekonomikos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Makroekonomika
TipasKursiniai darbai
Apimtis25 puslapiai 
Literatūros šaltiniai17 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis67.09 KB
Autoriusdalia
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2010 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasPetraitis
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Seseline ekonomika Lietuvoje ir pasaulyje (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 25 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Petraitis
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+3
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą